Přímá volba starostů a hejtmanů omezí vliv bafuňářů

Rozhovor Josefa Zieleniece s Janem Rovenským, který vyšel 6.srpna 2010 v Právu. Josef Zieleniec mezi důvody své kandidatury do Senátu řadí využití expertizy, kterou získal jako poslanec Evropského parlamentu, boj proti korupci a ústavní změny jako zavedení přímé volby prezidenta, starostů, primátorů a hejtmanů, které by změnilo náš politický systém a politické strany.

   

Přímá volba starostů a hejtmanů omezí vliv bafuňářů 

Právo | 6.8.2010 | rubrika: Zpravodajství | strana: 2 | autor: Jan Rovenský

 

KANDIDÁT NA SENÁTORA ZA VĚCI VEŘEJNÉ JOSEF ZIELENIEC ŘEKL PRÁVU:

* * Po několika letech opět kandiduviagrate do Senátu, tentokrát v barvách Věcí veřejných, čím novým chcete voliče oslovit?

Byl jsem europoslancem loni do června a myslím, že zkušenost s fungováním EU je důležitá pro práci v české legislativě. V Unii jsme poměrně krátce a ještě nedošlo k tomu, že politici se z EU vracejí do národních parlamentů a přinášejí tuto expertizu s sebou. Je to vidět i u nás, nejedná se o velké debaty, ale i o drobnou práci, která souvisí s naším fungováním v Unii. Osmdesát procent legislativy se tvoří v EU a my se musíme umět v rámci národní legislativy s tím popasovat. Dalším důležitým důvodem pro angažmá v Senátu jsou ústavní změny, které si dlouhodobě přeji, ale konečně tomu i snad více přeje konstelace ve Sněmovně. Myslím tím přímou volbu prezidenta, starostů, primátorů a hejtmanů. To by podstatně změnilo český politický systém, který je dosud ovládán stranami, přesněji řečeno zákulisním prostředím stranických bafuňářů a kmotrů, kteří rozhodují o kandidátkách. A to by mohlo změnit i politické strany, protože by se stal důležitým jiný typ lidí.

* * Budete usilovat i o něco „přízemnějšího“, například v komunální politice?

Myslím, že boj proti korupci je komunální problém číslo jedna. Jsem velký zastánce institutu korunního svědka či možnosti zkoušet integritu veřejných činitelů, protože jsme v kalamitní situaci. Radnice jsou prožrané korupcí i v drobných věcech, k porozumění rozhodnutí vám scházejí informace a jenom se domýšlíte, že za tím jsou nečisté motivy. Například při rozhodování o zbytcích zeleně v Praze. Kandiduji v Praze 11 a jen v Jižním Městě existují spory radnice prakticky se všemi občany o zabetonování prostoru Roztyl – už dnes se mění územní plány a nastupují betonáři. Podobné je to u Milíčovského lesa či Trojmezí.

* * VV do Sněmovny kandidovaly pod hlavičkou boje proti politickým dinosaurům. Vy jste už byl ministr zahraničí, senátor, europoslanec za různé politické strany. Necítíte se být i vy dinosaurem?

To je novinářská zkratka. Kdybyste poslouchal Radka Johna, tak nemluvil o lidech, co jsou v politice dlouho, ale o lidech, kteří jsou už dlouho známí v politice, že čachrují. A to je podstatný rozdíl. S těmi bojuje Radek John, VV a také já.

* * A nevadí vám, že VV sedí společně ve vládě s Miroslavem Kalouskem, jehož před volbami označovali za dinosaura?

Nechtějte po mně komentář ke stranické politice. Nejsem členem žádné strany, za VV kandiduji.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.