Pohledem Josefa Zieleniece. Zastupitelský „blitzkrieg“ o změny v územním plánu

Zklamal se ten, kdo doufal, že pražský volební debakl, jehož příčinou nepochybně byla okatá snaha za každou cenu vycházet vstříc spřízněným podnikatelům, bude impulsem pro změnu. Pražská ODS se rozhodla řídit starou českou moudrostí, že lepší je vrabec vděku realitních magnátů v hrsti než holub volebního vítězství na střeše.

Pražští zastupitelé za ODS, místo představit v podzimních komunálních volbách nový obsah a styl politiky a tak se pokusit o získání ztracených pozic, se rozhodli pokračovat v tom nejhorším, co dominovalo pražské politice po celé čtyři roky. Zastupitelstvo hlavního města, v němž má ODS pohodlnou většinu, se sešlo 3. června, prakticky ihned po volbách, aby narychlo schválilo zásadní změny územního plánu, kterými otevřelo cestu k další zástavbě na úkor městské zeleně či zástavbě Masarykova a Smíchovského nádraží. Jedná se přitom o velmi sporné projekty, z nichž jako sláma z bot vykukují vazby současných zastupitelů na zájmy velkých developerů a na betonovou lobby. Aby dokreslili, co si myslí o názorech veřejnosti a zájmech občanů, zastupitelé odmítli nechat v diskusi vystoupit občany Prahy, což je v rozporu nejenom s dobrými mravy, ale i se zákonem.

Proč ten spěch, když se v Praze řádně připravuje zcela nový, komplexní územní plán, který by mohl platit již od roku 2011 a který byl právě předložen k veřejnému projednání? Nebylo by přirozenější projednat takto sporné změny, jež se týkají života desítek tisíc lidí, řádným postupem a s dostatkem času pro všechny zúčastněné strany? Zvolený způsob projednání je nejlepším dokladem toho, že pražští zastupitelé dobře vědí, že plánované změny by u většiny občanů Prahy tvrdě narazily a že jedinou cestou, jak je prosadit, je nedat oponentům čas se s věcí řádně seznámit ani příležitost vznést námitky. Tento zastupitelský blitzkrieg, v němž prohráli občané, je jenom dokreslením charakteru končícího volebního období na pražské radnici.

Ale abych nekončil toto zamyšlení pesimisticky. Akce pražských zastupitelů ze 4. června, která proběhla ve stylu „urvi, co můžeš, dokud je ještě čas“ také naznačuje, co si myslí pražská ODS o svých volebních vyhlídkách v nadcházejících komunálních volbách. A to je po všech těch aférách, jež jsme na radnici hlavního města zaznamenali za poslední čtyři roky, nepochybně dobrá zpráva.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.