JINÁ PERSPEKTIVA

V Praze jsou k vidění plakáty s textem „Půjčuješ si? Zaplatíš!“. Působivou osvětovou kampaň připravilo spolu s hlavním městem občanské sdružení pomáhající lidem, kteří se kvůli dluhům dostali do neřešitelné situace. Smyslem této chvályhodné akce je připomenout, že lehkovážné půjčování dlužníka neodvratně stáhne ke katastrofálním osobním důsledkům.

V této souvislosti stojí za to připomenout, že v poučce o neodpovědnosti zadlužování není v zásadě rozdíl mezi státem a jednotlivcem. I pro jinak zodpovědné a prozíravé občany je někdy státní dluh jen jakousi hypotetickou veličinou, o níž vedou spor politici a kterou není třeba brát příliš dramaticky. Důsledky bezstarostného života na dluh však dříve či později  doženou i stát, jak by viagra vyprávět nejnověji třeba Řekové.

Stát pak ve chvíli, kdy už mu nikdo nechce půjčit, jde po penězích, na něž dosáhne nejsnadněji. Nejsnadnější kořistí jsou pak platy státních zaměstnanců a důchody. Důsledky tedy nesou ty skupiny občanů, jejichž přízeň si politici snažili před volbami koupit pomocí různých slibů vedoucích ke zvyšování státního dluhu.

Heslo v osvětové kampani proti životu na dluh by tedy mohlo také znít: „Uvěříš? Zaplatíš!“

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.